Чи може виїхати за кордон чоловік, якому понад 50 років

У контексті нової директиви часто виникають питання щодо можливості виїзду за межі України чоловіків старше 50 років. Відомо, що в Україні військовозобов’язаними є чоловіки до 60 років. Але чи змінилася ситуація з появою нової директиви, і чи дозволять чоловікам 50+ перетинати державний кордон?

На ці питання відповіла адвокатка Марина Бекало.

Чи дозволено виїзд за кордон чоловікам старше 50 років

“Щодо виїзду за кордон, то однозначно директива ця не стосується зняття обмеження на виїзд за кордон чоловікам до 60 років”, – чітко заявила експертка.

Таким чином, чоловіки цього віку не можуть залишати країну без наявності підстав для виїзду відповідно до чинних правил перетинання державного кордону.

Вплив директиви на мобілізацію чоловіків віком 50 років

“На жаль, цієї директиви командування сухопутних військ немає в відкритому доступі, оскільки це лише документ для службового користування”, – зазначила адвокатка.

За її словами, документ вже направлений до всіх територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для виконання, але офіційно це не підтверджено.

Експертка нагадала, що директива стосується заборони мобілізації:

  • чоловіків від 18-25 років без їхньої згоди;
  • чоловіків від 50-60 років тільки за індивідуальним мобілізаційним розпорядженням.

“Надати оцінку змісту цієї Директиви не представляється можливим. Проте, слід зауважити, що жодна директива не має сили закону, а має лише рекомендаційний характер, оскільки жодна директива не може бути вище норми закону”, – пояснила Марина Бекало.

Вона підкреслила, що органи військового управління не є законодавчим органом і не мають повноважень своїми рішеннями звужувати чи розширювати дію норм законодавства.

Таким чином, немає гарантії, що територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не вручить 59-річному чоловікові повістку на взяття на військовий облік та проходження військово-лікарської комісії.

“Щодо мобілізації в 59р. то це вже під великим питанням, чоловіків в цьому віці і до директиви не у всіх регіонах поспішали мобілізовувати”, – написала Бекало.

Вона надала чітке пояснення: Верховна Рада України має прийняти відповідні зміни до профільного законодавства, зокрема до ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, ст. 37 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” та до Постанови КМУ №1487. Тоді ці обмеження зможуть бути реалізовані на практиці.

Розкажи корисну інформацію у соцмережах