Уряд України оголосив про намір впровадити пенсійну реформу до липня 2025 року. Зміни передбачають скорочення численних спеціальних пенсійних прав та посилення механізмів підтримки вразливих груп населення. Реформа також включає консолідацію різних програм соціальної допомоги, спрямованих на забезпечення більш ефективного розподілу ресурсів.
Проект пенсійної реформи наразі перебуває на етапі узгодження. Він ще не був схвалений урядом та не направлений на розгляд Верховної Ради. В документі, підготовленому у співпраці з МВФ, зазначено, що нова система спрямована на створення стійкої пенсійної системи шляхом зменшення кількості спеціальних пенсійних угод та зниження юридичних ризиків, пов’язаних з поточною системою.
“Влада запустить пенсійну реформу до липня 2025 року, за допомогою якого вони прагнуть запровадити стійку систему… скорочення численних спеціальних пенсійних угод і скорочення юридичних ризиків, пов’язаних з поточною складною пенсійною системою”,
– зазначають в меморандумі з МВФ.
Згідно з проектом, нова пенсійна формула передбачає базову пенсію у розмірі 30% мінімальної зарплати після оподаткування та страхову пенсію, що залежить від кількості зароблених балів та середньої зарплати за попередній рік. Наприклад, при 35 роках стажу та середній зарплаті, пенсія за новою формулою становитиме 6140 грн, порівняно з 4745 грн за старою формулою.
Однак, фінансові ресурси на таке підвищення наразі відсутні. У законопроекті передбачено застосування коригуючого коефіцієнта фінансової стійкості до 28 лютого 2030 року, який буде визначати доступні кошти для виплат. За прогнозами експертів, встановлений коефіцієнт найближчими роками дозволить “прирівняти” стару та нову пенсійну формули, забезпечуючи стабільність виплат.
Реформа зачепить всіх українців, особливо тих, хто вже отримує пенсії. Влада сподівається, що нова система сприятиме більш справедливому та ефективному розподілу пенсійних виплат, а також зменшенню фінансових навантажень на державний бюджет.