Чи можуть розглядати справу про штраф від ТЦК без військовозобов’язаного

Судова практика в Україні демонструє, що “заочні штрафи” від Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) скасовуються. Відповідно до законодавства, розгляд справи щодо накладання штрафу без участі військовозобов’язаного порушує його право на захист та інші законні права.

Лише керівник ТЦК та СП у приміщенні установи має право накласти штраф за порушення мобілізаційного законодавства. Адвокат Роман Кичко повідомив подробиці “Українському радіо”.

Протокол не складається у випадку, якщо громадянин не був належним чином повідомлений і є докази цього, тобто особа не з’явилася без поважної причини. Справа стосовно накладання адміністративного стягнення завжди розглядається у присутності особи.

Фахівець наголосив на тому, що без присутності особи справа може розглядатися, якщо наявні матеріали стосовно беззаперечних доказів, що людина була належним чином повідомлена і не з’явилася без поважних причин. Людина повинна підписувати документи оповіщення особисто.

Роман Кичко додав, що є поширена судова практика, коли працівники ТЦК повідомляють людину про розгляд справи у якомусь месенджері. Згодом такі дії представники установи скасовують.

“Суди завжди говорять, що це неналежне повідомлення, бо неможливо довести, що людина отримала це повідомлення”, – пояснив він.

Хто може накласти штраф на військовозобов’язаного

Усі військовозобов’язані в Україні віком від 18 до 60 років повинні були оновити облікові дані. У разі невиконання вимог законодавства передбачається штраф, який може накласти тільки керівник ТЦК та СП.

Як пояснив адвокат, посадовець умовно виступає як своєрідний суддя у цій справі. Він розглядає матеріали, які стосуються ймовірної винуватості особи, аналізує відповідні докази та ухвалює постанову про притягнення до адміністративної відповідальності.

Не працівники суду чи поліції — ніхто, окрім керівника ТЦК, не може накласти цей адміністративний штраф. Поряд із цією специфікою застосовуються й загальні норми — вимоги до складання відповідного протоколу, до постанови, можливості накладення стягнення тощо.

Таким чином, відповідно до законодавства України та судової практики, розгляд справи про штраф від ТЦК без присутності військовозобов’язаного є порушенням його прав, і такі штрафи підлягають скасуванню.

Розкажи корисну інформацію у соцмережах