Хто та як має повідомити військовозобов’язаного про штраф від ТЦК
Неналежне повідомлення військовозобов’язаного може стати підставою для скасування штрафу
Порушення процедур повідомлення військовозобов’язаних щодо накладення штрафів може призвести до їх скасування, зазначив адвокат Роман Кичко у зверненні до «Українського радіо».
Під час мобілізації законодавство України забороняє розглядати справи без участі особи, оскільки це порушує права на захист. За словами Кичка, суди зазвичай не розглядають справи без участі позивача. Єдине виключення можливе лише у випадку наявності безперечних доказів належного повідомлення особи та її неявки без поважних причин.
Належним повідомленням вважається вручення цінного листа, який містить опис справи та інформацію про дату явки. Особа має особисто прийти на пошту, підписатися на отримання повідомлення та знати, коли необхідно з’явитися. Адвокат наголосив, що багато випадків, коли працівники ТЦК повідомляють про розгляд справи через месенджери, успішно оскаржуються в судах.
“Суди завжди стверджують, що це неналежне повідомлення, бо неможливо довести, що людина отримала це повідомлення”, – зазначив Кичко.
Якщо військовозобов’язаний не має можливості надати пояснення, висловити зауваження чи скористатися послугами адвоката, це також вважається порушенням права на захист, підкреслив правознавець.
В яких випадках можна оскаржити штраф від ТЦК
Громадяни, які ухиляються від мобілізації, можуть бути оштрафовані. За неявку до ТЦК за повісткою передбачено штраф від 17 000 до 25 000 гривень за перше правопорушення та від 34 000 до 59 500 гривень для посадових і юридичних осіб.
Підстави для оскарження штрафу від ТЦК включають:
- недотримання процедури накладення штрафу;
- відсутність законних підстав для його накладення;
- неналежні дії ТЦК та співробітників правоохоронних органів.
Штраф можна оскаржити протягом 30 днів з моменту його накладення.