ТЦК примушують пройти ВЛК – чи можна скасувати штраф за відмову
Військовозобов’язані мають право на скасування штрафу від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), якщо співробітники цих установ змушують їх пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). Адвокатка Вікторія Доманська пояснила на своїй сторінці в Instagram, що законодавство чітко регламентує процес проходження ВЛК, а порушення з боку працівників ТЦК можуть бути підставою для оскарження штрафу в суді.
Зокрема, вона зазначила, що у разі відмови військовозобов’язаного від проходження медичного огляду, представники ТЦК можуть вимагати сплатити штраф. Однак такий штраф може бути оскаржений у судовому порядку.
У випадках, коли військовозобов’язаний відмовляється від проходження ВЛК, працівники ТЦК часто посилаються на третій абзац частини першої статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. За їхніми словами, такі дії підпадають під частину третю статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), що передбачає відповідальність за порушення мобілізаційного порядку.
Адвокатка підкреслює, що сам процес проходження ВЛК не є простим і має чітке правове регулювання, яке визначає порядок його проведення.
“Порушення з боку співробітників ТЦК є підставою для звернення до суду з метою оскарження накладеного штрафу”, – наголошує Вікторія Доманська.
Вона також зазначила, що якщо військовозобов’язаного доставляють до ТЦК примусово і змушують пройти ВЛК, хоча він від цього відмовився, потрібно звертатися до суду.
Окрім військовозобов’язаних, відповідальність несуть і лікарі військово-лікарських комісій. Вікторія Доманська звернула увагу на те, що за свої дії або бездіяльність, які можуть завдати шкоди здоров’ю військовозоб’язаних або порушити їх права, лікарі ВЛК також можуть бути притягнуті до відповідальності. Однак, за словами адвокатки, судова практика в цьому напрямку поки що досить обмежена.
Лікарі ВЛК можуть нести три види відповідальності:
- Адміністративна відповідальність – передбачена статтею 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка стосується порушення правил та стандартів медичного огляду.
- Дисциплінарна відповідальність – за порушення внутрішніх нормативних актів, посадових інструкцій або інших вимог, що стосуються професійної діяльності лікарів.
- Кримінальна відповідальність – за неналежне виконання своїх обов’язків або зловживання службовим становищем, як це передбачено статтею 367 Кримінального кодексу України.
За результатами окремих судових справ в Україні лікарів військово-лікарських комісій визнавали винними в неналежному виконанні своїх обов’язків, і до них застосовували міру покарання у вигляді обмеження волі.
Таким чином, військовозобов’язані мають можливість не лише оскаржувати накладені на них штрафи, але й притягати до відповідальності працівників медичних комісій, якщо їхні дії порушують законодавство або права громадян.